Kwas hialuronowy i botoks: różnice
10

A A A

Kwas hialuronowy i botoks to dwa pojęcia, które kojarzą nam się z poprawianiem urody. Ale czy wiemy, czym naprawdę się różnią? Jak dobrać zabieg, który najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w naskórku (jedna cząsteczka kwasu potrafi zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody). Dzięki jego obecności możemy się cieszyć odpowiednio nawilżoną, jędrną i gładką skórą. Z upływem lat kwasu hialuronowego ubywa, skóra traci swoją sprężystość, czyli po prostu starzejemy się. Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego polegają zatem na dostarczeniu substancji do skóry w takiej ilości, która pozwoli na przywrócenie jej elastyczności. Efekty zabiegu są od razu widoczne, a cera staje się gładka, nawilżona i pozbawiona zmarszczek.

Zabiegi polegające na redukcji zmarszczek są realizowane za pomocą specjalnego preparatu syntetycznego, który nie stwarza wysokiego ryzyka wystąpienia uczulenia. W środowisku lekarzy kwas hialuronowy uważa się za bezpieczniejszy od botoksu, który wykorzystuje się częściej w przypadku wypełniania zmarszczek dynamicznych. Kwasem hialuronowym uzupełnia się zaś głównie zmarszczki statyczne.

Modelowanie Twarzy Kwasem Hialuronowym

Botoks

Botoks to neurotoksyna zwana również jadem kiełbasianym. Wytwarzana jest przez bakterię „Clostridum botulinum” i jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie. Stosuje się ją m.in. do leczenia problemów z przykurczem mięśni, tikami, kurczem powiek, zezem, nadpotliwością, w walce z migrenowymi bólami głowy oraz w leczeniu nietrzymaniu moczu.

Korzystne działanie botoksu w likwidowaniu zmarszczek odkryto na początku XXI wieku, kiedy to leczono nim skurcze mięśni twarzy. Od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością.

Różnice dotyczące częstotliwości powtarzania zabiegu

Główną różniącą między kwasem hialuronowy a botoksem jest czas utrzymywania się efektu po zabiegu. W związku z tym, że kwas hialuronowy wnika tylko w płytkie warstwy skóry i często zostaje wchłonięty przez organizm, zabieg należy systematycznie powtarzać. Zabiegi przypominające wykonuje się co mniej więcej 6-12 miesięcy.

Działanie jadu kiełbasianego w skórze utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Podczas zabiegu czasowo paraliżuje się mięśnie, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek.

Różnicą jest także ryzyko związane ze źle wykonanym zabiegiem. W przypadku kwasu hialuronowego nie ma właściwie szansy na błędne przeprowadzenie zabiegu, bo nawet mało doświadczony kosmetolog wykona go prawidłowo. Inaczej jest, gdy decydujemy się na botoks. Przy tym zabiegu niepoprawnie dobrana dawka może nas oszpecić, powodując nieestetyczną i karykaturalną asymetryczność rysów twarzy.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

  1. Re: Kwas hialuronowy i botoks: różnice aja_anka

    Moja ciocia zastosowała zabieg wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym. Gdzieś zasłyszała o negatywach botoksu i wybrała kwas. Była w klinice Bella Derm i nawet profesjonalne tłumaczenia lekarza o zaletach i skutkach ubocznych obu metod i preparatów nie pomogły – ona zdecydowanie nie chce botoksu i koniec. Nie wierzyłam, że kwas daje równie widoczne i zadowalające efekty, ale się myliłam. Wcześniej o kwasie hialuronowym słyszałam tylko w kosmetykach.

    Odpowiedz