Czym jest kwas hialuronowy?
1

A A A

Wiele mówi się na temat kwasu hialuronowego i jego pozytywnych właściwości w kosmetyce. Coraz częściej sprawdzamy, czy znajduje się w składzie zakupionego przez nas kremu. Dlaczego tak nam zależy na tym, by go używać?

Nazwa kwas hialuronowy wywodzi się od greckiego słowa „hyalos” (szkło). Jak sama nazwa wskazuje, ma przezroczysty, szklisty wygląd. Kwas hialuronowy jest wielocukrem (związek złożony z kilku cząsteczek cukrów prostych, połączonych wiązaniami glikozydowymi), posiadającym właściwości wiązania wody w tkankach. Swoją rosnącą popularność w dziedzinie kosmetologii zawdzięcza odkryciu, że wraz z upływem lat jego zawartość w skórze stopniowo się zmniejsza. Kwas hialuronowy zalicza się do grupy związków nazywanych glukozaminoglikanami, które razem z elastyną i kolagenem należą do głównych elementów struktury skóry i kości.

Przeprowadzone w tym zakresie badania dowiodły, że połowa całego kwasu hialuronowego w organizmie człowieka znajduje się właśnie w jego skórze, przy czym aż 3/4 masy ciała to woda, która w znacznym stopniu utrzymywana jest przez kwas hialuronowy. Młoda skóra ma wystarczającą ilość kwasu, dzięki czemu jest gładka i pozbawiona zmarszczek. Niestety, z czasem jego zawartość maleje i traci zdolność wiązania wody. Wtedy następuje nieuchronny proces starzenia się skóry, na który nie mamy wpływu.

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak ważny?

Naukowcy odkryli, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać ok. 250 cząsteczek wody. Ta zbawienna właściwość może opóźnić efekty starzenia się skóry. Kwas zaczęto zatem wykorzystywać w kosmetykach, szczególnie w kremach do pielęgnacji twarzy. Jego stosowanie nie stwarza ryzyka efektów ubocznych, bo jest substancją naturalnie znajdującą się w skórze. Nie powinien także szkodzić alergikom. W kremach najczęściej występuje w stężeniu 0,5 proc.-1 proc.

Jakie efekty przynosi kwas hialuronowy?

Używanie kwasu hialuronowego zapewnia doskonałe nawilżenie skóry, regeneruje ją, odmładza i likwiduje zmarszczki mimiczne. Zmniejsza szorstkość skóry, łagodzi podrażnienia i ułatwia transport składników odżywczych, wspomagając jednocześnie usuwanie toksycznych substancji wewnątrz skóry. Najskuteczniej działa po bezpośrednim wstrzyknięciu go w skórę, dlatego dzisiejsze salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej oferują różnorodne zabiegi umożliwiające wykorzystanie jego atutów.

Kwas hialuronowy można zastosować m.in. do: wypełniania zmarszczek (bruzdy nosowo-wargowe, kurze łapki wokół oczu), powiększenia piersi, ust bądź do wymodelowania pośladków i łydek.

Skomentuj lub zadaj pytanie!